Základné pravidlá dobrého zvuku

Úplne najzákladnejším pravidlom je čím vyrovnanejšia úroveň celej aparatúry, t.j. nemala by mať výrazne slabší komponent, pretože by zhoršoval úroveň ostatných. Ďalej by mala mať čím neutrálnejšie podanie pokiaľ možno každého komponentu, pretože nie je moc účelné agresivitu jedného zariadenia potláčať prehnane mäkkým podaním druhého komponentu. Takýto prístup sa nám vždy vypomstí, pretože pri výmene jedného z komponentov za nový, lepší, neutrálnejší sa nám celý zvukový obraz posunie tam, kam rozhodne nechceme.

Okrem komponentov, ktoré sú prakticky najdôležitejšou súčasťou dobrého zvuku netreba zanedbávať kabeláž, tú je rozhodne treba kúpiť čo najkvalitnejšiu, prirodzene v rozumnom pomere k cene ostatných prístrojov, rozumné je max. tak 25% z ceny aparatúry. V každom prípade treba dať na rady skúsenejších a čo je najpodstatnejšie treba dané káble vyskúšať na vlastnej aparatúre. Hodnotenie je jednoduché lepší kábel sprostredkuje neutrálnejší, detailnejší a prirodzenejší zvuk, aj v tomto prípade sú však najdôležitejšie Vaše uši, pretože je to Vaša aparatúra a počúvať ju budete predovšetkým Vy. Kábel musí byť osadený aj kvalitnými konektormi, cca v cene tak 5 – 15 € za konektor. To čo som napísal platí tak o prepojovacích, tak o reprodukovaných kábloch. Rozhodne neberte to čo Vám príde prvé pod ruku, vyskúšajte viacero káblov, aspoň 4-5 sád, ktoré sa po dohode a zložení zálohy predajcovi, určite podarí zapožičať.

Ďalším veľmi dôležitým komponentom sú reproduktory, na ktorých šetriť sa nevypláca, pretože som sa stretol veľakrát s prístupom, že sa šetrilo práve na reproduktoroch, pripomínam, že čím kvalitnejšie reproduktory, tým lepšie, Samozrejme v rozumnom cenovom pomere k ostatnej aparatúre. Rozumné maximum ceny je tak 50 – 60% z ceny ostatnej aparatúry.

Ďalším dôležitým bodom je napájanie, myslím tým filtráciu rušivých zložiek napájania sieťovým filtrom alebo sieťovou pračkou. Sieťový filter je dobre kombinovať s prepätovou ochranou a dá sa zohnať v prijateľnej cene. Lepšie je mať viac filtrov a to aspoň zvlášť pre výkonové stupňe – teda zosilňovač a zvlášť pre ostatné komponenty. Je jasné, že digitálne zariadenia ako DVD, CD a pod. vyžarujú i spätne do siete a sú teda miernym zdrojom rušenia, takže je ich dobré pripojiť cez sieťový filter, tým sa obmedzí vplyv prenikania rušenia zo siete do prístrojov, ale aj naopak z prístrojov do siete. Túto časť väčšina ľudí podceňuje aj keď má výrazný vplyv na zvuk a dokáže posunúť podľa kvality filtra zvuk aparatúry o 1 – 2 triedy.

Sieťové pračky majú ešte výraznejší účinok, ale sú aj podstatne drahšie, takže sú určené hlavne pre vlastníkov drahých aparatúr. Aj keď výrazne ovplyvnia aj zvuk lacnejších, nemalo by logiku kupovať pračku, ktorá mnohonásobne prekročí cenu celej aparatúry.

Keby ste postupovali podľa predošlých doporučení a Vaša aparatúra by hrala vynikajúco vedzte, že by ani superkvalitné komponenty nemuseli hrať ani zďaleka tak dobre všade, teda dostaneme sa k bodu veľmi dôležitému – akustike miestnosti. Miestnosť je treba aspoň v rámci možnosti ( vždy je to kompromis ), čím lepšie akusticky prispôsobiť počúvaniu hudby. Takže žiadne telocvične, či kúpeľňové akustiky s veľkým dozvukom. Každý si bude musieť poradiť sám, ale aspoň pár rád, dozvuk skracujú podstatne zariadenia ako koberce, ťažšie závesy, otvorené knižnice, členitý nábytok, čalúnené sedacie súpravy, obrazy a gobelíny. Takže aspoň takto sa snažte eliminovať odrazy na rozumné minimum. Pri obdĺžnikovom pôdoryse je výhodnejšie komponovať reproduktory na kratšej strane a nie je dobré dávať reproduktory do úplnej blízkosti stien. Nedá sa tu vysloviť všeobecne platné pravidlo, treba trochu experimentovať s rozmiestnením reproduktorov a to platí aj pre subwofer. Každopádne sa zvuk nesmie zlievať a ani mať v mieste posluchu výrazné minimá, alebo maximá na určitých frekvenciách, i keď sa tomu nedá úplne vyhnúť, treba dosiahnuť aspoň experimentovaním čo najlepšieho výsledku. Ďalej by som spomenul už iba detaily: neprepletajte sieťové káble so signálovými a snažte sa pokiaľ možno viesť ich ďalej od seba, teda v žiadnom prípade vytvárať prepletence silových a signálových káblov. Za ďalšie: ak máte reprobedne – regálovky postavte ich na hroty a tie na kvalitne masívne stojany, najlepšie vysypané pieskom alebo podobnou hmotou. Pod stĺpovky treba tiež hroty a veľmi sa osvedčilo postaviť stojany regáloviek, alebo stĺpovky na masívnejšiu aspoň 2 cm hrubú dlaždicu z umelého alebo prírodného kameňa. Tí čo majú hlbšie do vrecka môžu použiť betónovú dlaždicu a upraviť ju nejakou farbou. Nejakú 2 – 4 kilovú záťaž je dobré umiestniť aj na vrchnú stranu reprobedne, tu Vám však radiť nemôžem, použite to čo Vám dizajnovo najlepšie vyhovuje, ovšem zasa je najvýhodnejšia kocka alebo hranol, prípadne ihlan z kameňa, betónu a pod.

Subwofery i keď je to v móde, nie je dobré aby vyžarovali proti podlahe ( majú dunivejší zvuk ), kto chce mať čistejšie basy, obráti subwofer tak aby reproduktor vyžaroval do voľného priestoru a podloží ho buď gumenými nožičkami ( tvrdá guma ), osvedčili sa tri hokejové puky, alebo samolepiacimi hrotmi s podložkami.

Pokiaľ ide o komponenty položte ich tiež na masívnejší stojan. Reproduktorom tiež „nesvedčí“ (zvukovo), ak sú položené v policiach a regáloch, kde vznikajú rôzne stojaté vlnenia a rezonanciea a ani podklad pod reprákmi nie je pevný.

Toto nie je síce všetko, čo by sa dalo napísať o tejto problematike. Je to ale aspoň to najpodstatnejšie. Takže stručne si môžeme obsah zoradiť do základných bodov:

1. V rámci vašich finančných možností, čím kvalitnejšie a neutrálnejšie hrajúce komponenty. ( Dajú sa nájsť i keď vzácnejšie aj v stredných cenových kategóriách a velmi vzácne i v lacnejších ), v prípade záujmu sa treba poradiť s odborníkom.

2.Kvalitnú kabeláž signálovú i reprokáble a v prípade domáceho kina i kvalitné RGB, SVHS a scart káble v rozumnej cene, cca 25% z ceny ostatných komponentov. Pozor na vytváranie prepletencov sieťových a signálových káblov, vrátane reprokáblov.

3. Čím kvalitnejšie reproduktory, prirodzene v rozumnom cenovom pomere k ostatnej aparatúre, treba dôkladne vyberať a odskúšať na svojich komponentoch, cena cca. Do 50 – 60% z ceny ostatného.

4. Sieťové filtre a pračky nepodceňovať, majú veľký vplyv na zvuk.

5. Akustika miestnosti a jej úpravy.

6. Rozmiestnenie reproduktorov, ich umiestnenie na kvalitné stojany a podložky – hroty ( treba experimentovať najmä s umiestnením a polohou reproduktorov a subwofera ). Rozmiestnenie dokáže mať veľký vplyv na kvalitu výsledného zvuku aparatúry.

Peter Kapusta